Informace pacientům týkající sešíření nákazy
koronaviru (COVID-19) v ČR.
Lymfomy

Snižuje postižení srdce

plic a míchy o polovinu

Přínosy protonové terapie při léčbě maligních lymfomů

Protonová léčba snižuje dávku záření na srdce, plíce a míchu o polovinu. Redukuje riziko vzniku srdečních a plicních onemocnění. Snižuje riziko postižení míchy a dalších pozdních komplikací.

Radioterapie při léčbě maligních lymfomů

Radioterapie je nejstarší používanou metodou v léčbě maligních lymfomů. Zpočátku byla užívána jen k úlevě, tedy k ozáření velkých nádorů, které pacientovi činily obtíže. Zhruba před padesáti lety se zjistilo, že u počátečních stádií Hodgkinova lymfomu a některých forem lymfomů Non-Hodgkinových může vést ozáření postižené oblasti k úplnému vyléčení.

Redukuje ozáření zdravých tkání a orgánů

Ozařování méně poškozuje zdravé tělesné buňky než lymfomové buňky, avšak od určité dávky a také v závislosti na citlivosti daného orgánu jsou zářením poškozovány i zdravé tkáně. Protože ozařování je lokální léčba, která je cílena do konkrétní tělesné oblasti, závisí většina vedlejších účinků na tom, která část těla je vystavena ozařování. Protonová léčba umožňuje redukovat ozáření zdravých orgánů a tkání.

Protonová léčba umožňuje minimalizovat rizika nežádoucích účinků

Protonová léčba snižuje výskyt nevolnosti nebo průjmu po ozařování hrudníku. Po ozařování krku a horní části hrudníku redukuje poškození sliznice úst, hrdla a jícnu s následnými bolestmi při polykání a zánětem v této lokalizaci. Až o polovinu snižuje dávku záření na důležité orgány jako je například srdce, plíce a míchu.

Chcete více informací o léčbě rakoviny maligních lymfomů?

‹ Zpět

Lymfomy

Kontaktní formulář

Objednejte se na konzultaci léčby
Souhlasím se zpracováním údajů
Více informací o o souborech cookies naleznete zde